Skip to main content
Salatalığın 10 Faydalı Özelliği
Şub 20

Salatalığın 10 Faydalı Özelliği

“Salatalık” deyip geçmemek gerek.

 

(Cucumis sativus), kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından bir bitki türü ve meyvesine verilen ad. Ana yurdunun Kuzey Hindistan olduğu sanılan bitkinin tarımı çok eski dönemlerden beri yaygın olarak yapılmaktadır.

İster salatalık,ister badem,isterseniz de hıyar deyin. Ama aşağıdaki yararlarını okuyunca sizin de vazgeçilmeziniz olacağı kesin.

Salatalık, sebzeler arasında üretimi bakımından dördüncü sırada yer alır ve sebzeler arasında ‘Superfood’ – süper gıda kategorisine dahil edilir. Fakat günümüzde yetiştiricilerin bir çok sebzede olduğu gibi salatalıkta da aşırı tarım ilacı kullanımı söz konusu olduğu için organik olanlarını tercih etmeliyiz. Eğer imkanımız varsa da kendimiz yetiştirmeliyiz.

 

Salatalığın faydalı 10 özelliği;

 

  1. Bulması kolaySalatalık B Vitaminleri açısından zengindir. Asitli içecekler ve yoğun kafein tüketimi yerine salatalığı tercih edebilirsiniz.

 

  1. Vücudunuzun su ve günlük vitamin ihtiyacını gideririr – Salatalığın % 95’i sudan oluşur ve salatalık yemek vücudunuzun su ihtiyacını karşılamanızda yardımcı olurken aynı zamanda toksinlerin vücuttan atılmasında da iyi bir yardımcıdır. Günlük vitamin ihtiyacınızın bir kısmını salatalık yiyerek karşılayabilirsiniz mesela kabuklarını soymadan yerseniz, salatalığın kabuğundan günlük C vitamini ihtiyacınızın %10’unu alabilirsiniz.

 

  1. Cilt ve Saç sağlığı – Salatalığın kabuklarını, güneş yanıkları, hassas cilt döküntülerinin üzerinde uygulayabilir ve iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Eğer gözleriniz şiştiyse kabukları gözlerinizin üstüne koyarak oluşan ödemin inmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda salatalıkta bulunan silika ve sülfür saçlarınızın daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar.

 

  1. Kanserle mücadele – Salatalıkta, kimyasal bileşen üçlemesi olarak geçen lignanları (lariciresinol, pinoresinol, secoisolariciresinol) barındırmaktadır. Yapılan araştırmalarda bu Lignanların göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, mesane kanseri, prostat kanseri gibi kanser türlerinde, kanserli hücrelerde gerilemeye neden olduğu kanıtlanmıştır.

 

  1. Evde yardımcı – Duşa girmeden önce salatalığı dilim halinde kesip aynalararınızı ovalarsanız, duştan çıktığınızda aynanın buğulanmadığını görebilirsiniz. Ayrıca evinizde gıcırdayan kapılar ve kapı kollarını ovaladığınızda WD40 gibi kimyasallar kullanmadan gıcırdamanın geçtiğini göreceksiniz.

 

  1. Ağız kokusu giderici – Bir dilim salatalığı damağınıza yapıştırın ve 30 saniye ağzınızda bekletin. Salatalıkta bulunan fitokimyasallar kötü kokuya neden olan bakterilerin ölmesine ve ağız kokunuzun geçmesine yardımcı olur.

 

  1. ‘Akşamdan Kalma’ ya birebir – O gün içkiyi biraz fazla kaçırdıysanız ve sabah kalkınca baş ağrısı, akşamdan kalma alkolden kurtulamama gibi dertleri çekmek istemiyorsanız gece yatmadan öce bir kaç dilim salatalık yiyebilirsiniz. İçerdiği şeker, B vitaminleri ve elektrolit miktarı sabah zinde kalkmanıza yetecektir.

 

  1. Kilo vermek ve Sindirim sisteminiz için ideal – Kilo vermek isteyenler için düşük kalorisi ve %95 su oranıyla ideal bir diyet besinidir. Yüksek lif ve su oranı sayesinde sindirim sisteminizin toksinlerden kurtulmasında da yardımcı olacaktır. Eğer kronik kabızlık şikayetiniz varsa her gün düzenli salatalık yemek bu şikayetten sizi kurtarabilir.

 

  1. Diyabeti iyileştirir, kolesterolü düşürür, tansiyonunuzu kontrol altında tutar –Salatalığın suyu pankreasımızın insülin üretmesini sağlayan hormonların tetiklenmesinde yardımcı olur bu da salatalığı diyabet hastaları için ideal bir besin kaynağı yapar. Yapılan araştırmalarda salatalığın bileşenleri arasında bulunan Sterol’un kolesterol seviyelerini dengelediği görülmüştür. Salatalık aynı zamanda potasyum, magnezyum ve lif içerir. Bu nedenle hem düşük tansiyon hem de yüksek tansiyonu dengelemek için tüketebilirsiniz.

 

  1. Eklem sağlığına yardımcı, Gut hastalığı ve artrit ağrılarına iyi gelir – Salatalık müthiş bir silika kaynağıdır. Bu nedenle eklemlerimiz ve bağ dokularımız için harika bir besin takviyesidir. Salatalık aynı zamanda A vitamini, B1, B6, C ve D, folik asit, kalsiyum, magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Eğer salatalık ve havuç suyunu karıştırıp birlikte tüketirseniz gut ve artirit (eklem iltihabı) ağrılarınızın dinmesine yardımcı olur.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*