Skip to main content
Hormonal Dengenizde Bozulma mı var? Eğer varsa anlayabileceğiniz 9 işaret…
Şub 17

Hormonal Dengenizde Bozulma mı var? Eğer varsa anlayabileceğiniz 9 işaret…

Hormonlar, sağlığımızın çok önemli birer parçasıdır. Doğduğumuz günden öldüğümüz güne kadar hormonlarımız hiç durmadan bir değişim içindedir. Bu değişiklikler vücudumuzda şunlara etkileşim içerisindedir;

 

  • Hücre yapılanması & yenilenmesi
  • Büyüme & Gelişme
  • Metabolizma
  • Ruhsal Mod
  • Cinsel Fonksiyonlar

 

Eğer hormon dengenizde bir bozulma varsa bu bozulma eninde sonunda sizin tüm sağlığınızı etkileyecektir. Bu nedenle eğer yolunda gitmeyen bir şeyler varsa bunun nedeni hormon dengelerinizdeki bozulması mı bunu bulmanız çok önemli. Bu 9 işaretten kaçı size uyuyor, acaba anlamlandıramadığınız rahatsızlıklarınızın nedeni hormonal bozukluklar mı ?


1.Dikkat etmenize rağmen kilo alıyor musunuz?

Düzenli olarak fiziksel aktivite yapıyorsunuz ve yediklerinize dikkat ediyorsunuz fakat hala kilo veremiyorsunuz ve hatta kilo aldığınız bile oluyor mu mesela ? Bu hormonal dengelerinizin bozulduğunun bir göstergesi olabilir. Eğer insülin direnci geliştirdiyseniz ve şekeriniz bir düşüp bir çıkıyorsa bu kilo verememenizin hatta almanızın nedeni olabilir. Beslenmenizi mutlaka değiştirin. Her diyet, insülin direnci ve şeker problemi olanlar için işe yaramaz. Beslenmenizden paketli tüm ürünleri, şekeri ve en önemlisi işlenmiş unu hayatınızdan çıkarın ve tahıl tüketiminize çok dikkat edin.

 

2.Uykusuzluk ve Uyku bozukluklarına dikkat!

Akşam yorgun olmanıza rağmen yatar yatmaz uyuyamıyorsanız, uyuduğunuz uyku yetmiyorsa, uzun saatler uyumuş bile olsanız yorgun uyanıyorsanız bu da hormonal dengelerin bozulmuş olabileceğinin bir göstergesidir. Uykunuzu düzene sokun. Bunun için yoga ve meditasyon deneyebilirsiniz. Gece yatmadan önce yemek yemeyin böylece metabolizmanız uykunuzu bozmasın.

 

3.Kronik Stres Paradoksu

Kronik stres, progesteron gibi hormonları tükettiği için adrenalin yetersizliğine neden olabilir. Biliyorum günümüzde kronik stres kaçınılmaz bir gerçek ama kendinizi telkin etmeyi öğrenmelisiniz. Hiç bir şey sizin sağlığınızdan daha önemli olamaz. Hayatınıza düzenli aktivite sokmak ve yediklerinize dikkat etmek aslına bakarsanız kronik stresinizden kurtulmak için iyi bir yöntem olabilirler. Vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olun.

 

4.Aşırı terleme kesinlikle bir işaret olabilir.

Geceleri kan ter içinde uyanmak, durup dururken sıcak basmaları hormonal dengelerinizde bozulma olduğunun bir işareti olabilir. Geceleri kan ter içinde uyanma probleminiz varsa şekerinizi düzene sokma vakti gelmiş demektir. Durup dururken ter basmalarınınsa izini kesinlikle sürmeli ve neyin neden olduğunu bulmalısınız. Gün içerisinde yediklerinizi ve içtiklerinizi not edin böylece neyin neden olduğunu daha rahat çözebilirsiniz.

 

5.İştahınıza dur demekte zorlanıyor musunuz?

Şöyle kallavi bir öğün yemenize rağmen hala açlık hissi ya da yeterince doymuş olmanıza rağmen kendinizi yemekten alamamak ve durmadan yeme isteği hormonal dengelerin bozulduğunun bir göstergesi olabilir. Vücudunuzun, düzensiz beslenme ve hazır gıdalar tüketmekten dolayı insülin direnci geliştirmiş olma ihtimali çok yüksek ve ileride size çok büyük zorluklar yaşatacak bir yolun başında olabilirsiniz. Bunu düzeltmek için hiç bir zaman geç değil. Paketli ürünlerden, şekerden ve işlenmiş unlardan derhal uzaklaşın. Doymuş yağ ve proteine ağırlık verin.

 

6.Depresyon günümüzün problemi ama neden?

Depresyon ve reddedilmişlik hissi günümüzde etrafımızdaki bir çok tanıdığımızın hatta kendimizin içinde bulunduğu bir ruh durumu olabilir. Vücudumuzun hormonal dengesinin bozulması bizi çok ağır depresyonlara sürükleyebilir ve oturup düşündüğümüzde elle tutulur nedenler bulamasak bile bu depresyondan bir türlü kurtulamayız. Eğer sizinde nedenini bir türlü tespit edemediğiniz bir depresyon probleminiz varsa beslenme düzeninizi değiştirin ve hormon dengenizi tekrardan rayına oturtmaya çalışın. Günlük egzersiz yapmak ve vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almak sizi bu nedensiz depresyondan kurtarabilir ve hormon dengenizi düzenleyebilir.

 

7.Halsizlik, hayatınızı esir almış olabilir.

Bir çoğumuzun yaşadığı genel problemlerden biri de, daha günün yarısına gelmeden pilimizin bitmesi veya yapmak istediğimiz ya da yapmayı tasarladığımız şeyleri yapmaya gücümüzün kalmaması. İşte bu bütün hayatımızı etkileyen bir gerçek ve hormonlarımızla ilgili olması çok olası.  Vücudunuza bir şeyler iyi gelmiyor bunun köküne inmelisiniz. Günümüzde bir çok insanın gluten hassasiyeti var ve bir çoğumuz bunun farkında bile değiliz. Glutenin sizi hasta etmesi için illa çölyak hastalığı teşhisi konmuş olmasına gerek yok. Gluten hassasiyetinizin olması, glutenin sizi çok ciddi şekilde etkilemesi için yeterli. Gluten hassasiyetinin en belirgin belirtilerinden biri ise halsizliktir. Sizi etkileyen gluten mi ? Beslenmenizde değişiklikler yaparak ve glutene biraz ara vererek probleminiz bu mu mutlaka deneyin.

 

8.Libidonun düşmesi size bir şey anlatıyor.

Libidonuzun düşmesi, hormonal bozukluğun en açık belirtisidir. Libidonun düşmesinin arkasındaki hormonal bozukluklarsa; seks hormonları, tiroid veya endokrin benzlerinde dengesizlik olabilir. Bunun yanı sıra uykunuzun düzensizliği ve kalitesiz uyku da libidonun düşmesinde büyük etki gösterir. Uykunuzu düzene sokarak hormonlarınızı düzeltmeye başlayabilirsiniz.

 

9.Sindirim sistemimiz yaşam kaynağımız ama biz ona hiç öyle davranmıyoruz.

Sindirim sistemimiz tüm hayati fonksiyonlarımızı etkileyen bir sistem ve biz ona gereken önemi hiç göstermiyoruz. Bağırsak bakterilerimizdeki, beslenmemize ve antibiyotik tüketimimize bağlı iyi bakteri, kötü bakteri dengesizliği bizde bir sürü hasara yol açıyor. Bu hasarlardan biri de hormon dengelerimizdeki bozulma. Sindirimimizi düzeltmek için yediklerimiz konusunda çok dikkatli olmamız gerekir. Paketli ürünleri, trans yağları, şekeri ve işlenmiş unları hayatınızdan uzaklaştırın. En önemlisi de her hastalandığınızda antibiyotik kullanmayın, unutmayın antibiyotikler vücudunuzdaki ve bağırsaklarınızdaki kötü bakterileri öldürürken, yaşamsal ihtiyacınız olan iyi bakterileri de öldürür. Hastalıklarla daha doğal yollarla savaşmayı öğrenmeliyiz.

 

One Comment

  1. Kadir Onay

    Değerli yazılarıyla insan sağlığına katkı sağlayarak yaşam kalitemizin artmasına sebep olan endogalhakkınız ekibine sayısız teşekkürler.Ben de acizane bir Organik Arıcı olarak bu gün tüm Dünya nın önemini kavramaya başladığı,bizde de çalışmaları yapılan Apiterapi ye değinmek istiyorum,Arı ürünleri ile hastalıkları tedavi yöntemi.Arı ürünlerinin belirli dozlar da karıştırılarak bir araya gelmesi ile oluşan sinerjik etkilerinin İnsan sağlığına sağladığı yararları saymakla bitmiyor.Ama en önemlisi oto immün yani bağışıklık sistemimizi güçlendirmedeki olağan üstü etkileri.Zaten tüm hastalıkların temelinde bağışıklık sisteminin zayıflığı yatıyor,Apiterapi ürünlerinin kullanımı bağışıklık sisteminin güçlenmesi,hormonal dengenin ve bağırsak florasının düzelmesi ile vücuttaki tüm hastalıklardan kurtulmaya sebep oluyor.33 yıllık bir Arıcı ve Apiterapist olarak Apiterapi ile onlarca hastalıktan yüzlerce kalıcı yanetkisiz iyileşenlere bizzat şahit oldum.Her türlü rahatsızlığınızda kişiye özel Apiterapi karışımı yapmaktayım.Erzurum Ziraat mezunuyum,Bu işi Profesyonel olarak yapmaktayım.Sağlıklı ve Doğal kalınız.Kadir Onay Gsm&Whatsapp:::05324063215

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*