Skip to main content
Elma Sirkesinin 10 inanılmaz faydası
Şub 17

Elma Sirkesinin 10 inanılmaz faydası

Belki elma sirkesinin sağlığınız için ne kadar faydalı olabileceğini bilmiyor olabilirsiniz. Fakat gerçek şu ki elma sirkesi size daha sağlıklı bir hayat yaşamanızda çok yardımcı olabilir.


1.Vücudunuzun eko sistemini dengeler

Vücudunuzun PH seviyesini korumanız sağlığınız için çok önemlidir. Normal, sağlıklı bir insanın vücut PH’ı 7.35 – 7.45 aralığında olmalıdır. Elma sirkesi, vücudumuzun PH seviyesini alkali tutmakta yardımcı olur. Vücudumuzun asidik (PH  düşük) seviyede olması, enerji tükenmesi, vücudun aşırı mukus üretmesi, enfeksiyonlara vücudun açık olması ve daha bir çok rahatsızlığa neden olur. Elma sirkesini günlük beslenme düzeninize alırsanız vücudunuzun PH seviyesini dengede tutabilir ve asidin neden olduğu rahatsızlıklardan korunabilirsiniz.

 

2.Vücudu toksinlerden arındırır

Elma sirkesi vücudumuzun PH seviyesini dengelediği gibi gün içerisinde maruz kaldığımız toksinlerden vücudumuzun arınmasında da yardımcı olur. Elma sirkesi tüketmemiz karaciğerimiz ve kardiyovasküler (kalp, damar) sistemimizin düzgün çalışabilmesine yardımcı olduğu için toksinlerin vücuttan atılımına destek verir. Aynı zamanda vücudumuzdaki mukustan ve lenf yollarında biriken toksinlerden arınmamızda da fayda gösterir.

 

3.Kilo vermede yardımcı olur

Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, sizi zayıflatmaktan çok sağlığınıza ciddi zararlar veren zayıflama hapları yerine her gün elma sirkesi içmeye başlayın. Elma sirkesindeki asetik asit kilo vermenizde yardımcı olacaktır hatta bel bölgesindeki yağlanmadan kurtulmanızda da faydasını görebilirsiniz.

 

4.Alerji tedavisi

Yapılan araştırmalarda elma sirkesinin sinüslerdeki mukusun artmasını engellediği görülmüştür. Bu nedene bağlı olarak alerjilerin azaldığı gözlemlenmiştir. Vücutta mukus yapının çoğalması bağışıklık sistemimizin stres altında olduğunun göstergesidir, vücutta ve sinüslerde elma sirkesi içerek mukustan arındırmak alerjilerinizde iyi gelecektir.

 

5.Sinüzit, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve grip tedavisi

Alerjilerimizi kontrol altında tutmamız demek sinüzitimizin de kontrol altında olduğunu gösterir. Böylece buna bağlı boğaz ağrıları, baş ağrıları gibi belirtilerinde dinmesinde fayda sağlar. Ayrıca elma sirkesi içmek bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmemize de yardımcı olduğu için grip virüsünü kapma riskimizi düşürür.

 

6.Akne, egzama, siğil ve diğer cilt problemlerinden arınma

Cildinizle ilgili yaşadığınız her türlü problemde elma sirkesine başvurabilirsiniz. Bardağın 4’te 3’ünü su, 4’te 1’ini elma sirkesiyle dolduruk içine bir pamuk parçasını batırarak sivilcelerinize, aknelerinize, egzamalı bölgelerinize uygulayabilirsiniz.

 

7.Tansiyon ve kolesterol problemlerine yardımcı

Elma sirkesinin iyileştirici özelliklerinden en belirgini tansiyonu düşürmesi ve kötü kolesterol diye bilinen trigliseriti düşürmesidir. Eğer her gün düzenli içerseniz hem tansiyonunuzda hem de kolesterolünüzde olumlu etkilerin görebilirsiniz.

 

8.Mantarla ve Candida’yla savaşır

Elma sirkesindeki bazı doğal enzimler vücudumuzdaki fazla Candida’dan kurtulmamıza yardımcı olur. Böylece, mantar hastalıkları, kronik yorgunluk, zayıf hafıza, şeker aşermesi gibi rahatsızlıklardan kurtulma imkanı sağlar.

 

9.Gut, artrit ve eklem ağrılarına iyi gelir

Düzenli elma sirkesi içmek, iltihaplanmadan oluşan eklem ağrıları ve gut ağrılarını dindirir. Araştırmalara göre elma sirkesinin içindeki ‘malik asit’ eklemlerde biriken ürik asit kristallerini parçalar ve vücuttan atılmalarını sağlar.

 

10.Mide asidini düzenleri

Kendisi asidik olan elma sirkesiyle mide asidinizi düzenleme fikri biraz garip duyulabilir fakat elma sirkesi mide asidinizi düzenlemenizde harika bir yardımcıdır. Bu nedenle de mide yanmasına da çok iyi gelir (Tabii ülseriniz yoksa!) Mideniz yandığında bir yemek kaşığı elma sirkesi üstüne de bir bardak su içtiğinizde göreceksiniz ki mide yanmanız hemen kesilecek.

4 Comments

 1. Zehra

  Merhaba bn annem bel fıtığı tedavisi goruyor ama hala bir gelişme yok bundan kaç gün önce bi adam dedi sirke ile pekmez karıştırın için acaba bunun faydası varmı lütfen çok ama çok acil yardım edin

 2. Tuğba

  Elma Sirkesi olarak Kühne Vitaminli elma sirkesi aldım içinde çok fazla vitamin var ve her yemekten önce 1 yemek kaşığı sirkeyi 1 bardak suya koyup içiyorum hem mantar rahatsızlığına iyi geliyor hemde vücuttaki fazla yağı eritiyor

 3. YILDIRIM

  Elma Sirkesini hangi sıklıkla ne ölçüde kullanmalıyız?

 4. Özge

  Merhaba,
  Tavuklar ve yaşamları hakkında insan üzerinde besin olarak etkileri hakkında görsel olarak bir yazı paylaşabilir misiniz?

  Teşekkür ederim

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*