Skip to main content
Ağız sağlığını arttırmanın hatta çürükleri iyileştirmenin yolları.
Mar 17

Ağız sağlığını arttırmanın hatta çürükleri iyileştirmenin yolları.

Son yıllarda ağız sağlığı ve tedavi yöntemlerindeki tehlikelerle ilgili okuduklarım beni dişçiden korkar hale getirdi. Yoksa eskiden beri dişçi korkum hiç olmamıştı. Üstelik anlayamadığım hep bir şey vardı oda; vücudumuzda dokular kendini yenileyebilir kemikler iyileşebilirken, diş etlerimiz ve çürüklerimiz neden iyileşemesin ki? Bu nedenle dişlerime daha iyi nasıl bakabilirim ve dişçiye gitmeden neler yapabilirimin yöntemlerini araştırmaya başladım. Gördüm ki bunu başarabilmenin bazı yöntemleri var.

Dişilerimizdeki çürükleri iyileştirmek için yapmamız gerekenleri 4 ana başlıkta şöyle toparladım;

 • Yediklerimizde değişikliğe gitmek.
 • Diş sağlığı için gereken takviyeleri yapmak.
 • Hormonları dengelemek.
 • Kullandığımız ağız, diş sağlığı ürünlerini değiştirmek.

Yediklerimizde değişikliğe gitmek.

 • Çürükleri iyileştirme sürecinde tükettiğimiz gıdalarda ‘phytic acid’ (tahıllar, bakliyat, kabuklu yemişler, vs.) olmamasına dikkat etmemiz gerek.
 • Meyvedeki gibi doğal şeker de olsa şeker tüketimimizi limitlememiz gerek.
 • Hindistan cevizi yağı ve köy tereyağı gibi sağlıklı yağlar tüketmek.
 • Kemik suyu tüketmek.

Yani özetlersek, tahıl, bakliyat yada kabuklu yemişler yok. Meyve, şeker tüketimini minimuma indirmek ve bolca sağlıklı yağlarla, kemik suyu tüketmek ve yiyebildiğimiz kadar yeşil yapraklı bitkileri tüketmek çürükleri iyileştirirken iyi bir yöntem olacaktır.

Diş sağlığı için gereken takviyeleri yapmak.

Vücudun çürükleri iyileştirmesine yardımcı olmak için gereken mineralleri sağlamamız çok önemli. Bazen sadece yediklerimize dikkat etmemiz vücudun çürükleri iyileştirmesi sürecinde yeterli olabilir. Fakat günümüzde tükettiğimiz vitamin, mineral kaynağı bitkilerin yetiştiği toprakların ne kadar verimsizleştiğini ve kullanılan onca tarım ilacını düşününce dışarıdan da takviye almanın faydalı ve süreci hızlandırıcı olduğunu düşündüm. Bu süreçte takviye olarak ne alabiliriz;

 • Morina Karaciğer yağı; Diş çürüğü tedavisinde araştırmaları olan Dr. Price’ın tavsiyesi bu takviyenin kullanılması. Çünkü Morina karaciğer yağında iyileşme sürecinde ihtiyacımız olan kombinasyon A, D, ve K vitamini mevcut.
 • D Vitamini; diş sağlığı açısından yine Dr. Price ve bir diğer bu konu üzerine araştırmaları olan Dr. Mellanby’in tavsiyesi D vitamini. Yaptıkları araştırmalarda, yediklerinize dikkat etmediğiniz takdirde bile yeterli miktarda alınan D vitamini iyileşme sürecini tamalayabilir. Ama hızlandırmak için beslenmenize dikkat etmenizi tavsiye ederim. Sabah güneşi veya akşamüstü güneşinde alnınızı ve bilek içlerinizi güneşe göstererek an azından 10 dakika vakit geçirirseniz ve Morina karaciğer yağı kullanırsanız D vitamini ihtiyacınırı rahatça karşılamış olursunuz.
 • Hindistan cevizi yağı; Hergün bir kaşık hindistan cevizi yağı tüketin. Ben genelde kahvemin içine koyuyorum veya sebze suyumun içine karıştırıyorum.

 Hormonları dengelemek

Hormonların sağlığımız ve vücudumuzun kendini iyileştirme veya bir problemle savaşma sürecinde ne kadar önemli olduğunu bir çoğumuz eminim ki biliyoruz. Bilmeyenlerin bu konuyu araştırmasını isterim. Bir çoğumuzun hormonal dengesinde bozukluklar var ve bu bozulmayı iyileştirmek için uyku bozukluğu, stres, beslenme bozukluğu ve egzersiz yapmama problemimizi ele almamız gerek. Hormonlarımızı kontrol altına alabilirsek vücudumuzun, hem genel sağlığımız hem de ağız sağlığımızda ne kadar yardımcı olduğunu görebiliriz.

Kullandığımız ağız ve diş sağlığı ürünlerini değiştirmek.

Kullandığımız ve piyasada olan neredeyse tüm diş macunu ve ağız sağlığı ürünlerinde faydadan çok zarara yol açabilecek kimyasallar ve yapay maddeler var. Bu kimyasallar ve yapay maddelerden ağız sağlığınızı korumak için evde kendinizin yapacağı diş macununu kullanmanızı tavsiye ederim. Kesinlikle yapması da, kullanması da zor değil. Bunun yanı sıra ‘yağ çektirme’ de bir diğer tavsiyem. Ağzınızdaki mikroplardan kurtulmaz ve daha sağlıklı bir ağız, diş ve diş etlerine sahip olmak için düzenli olarak yapabilirsiniz. Ben sabahları kalktığımda hazırlanırken yapıyorum mesela.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ve sizin kendinize özel doğal sağlıklı yöntem ve önerileriniz varsa lütfen paylaşın.

One Comment

 1. Kadir Onay

  Endogalhakkınız ekibine teşekkürler,çok yararlı bir yazı olmuş,emeklerine sağlık.lakin bir Organik arıcı olarak bu yüzyılın mucizesi kabul edilen,bilimsel olarak özellikleri ve faydaları tesbit edilmiş,arının kovanı dezenfekte amacıyla kullandığı Dünya nın en güçlü antibiyotiği ve en fazla antioksidan içeren maddesi olan Propolis ten bahsetmek istiyorum.Bir fındık büyüklüğünde ham propolis i haftada 1 veya 2 defa maximum 20 dk. çiğneyip yutarsanız,damağınızı,dişlerinizi,ağız ve burun mukozanızı,orta kulağa kadar olan florayı,solunum,sindirim ve üriner sisteminizi dezenfekte etmiş oluyorsunuz,dişleriniz asla ağrımaz,çürümez,çürüklü ağrılı,apseli dişleriniz süratle iyileşir,ağzınızda aft pamukcuk dediğimiz mantar türü mikroorganizmalar varsa tümden yokolur,bağışıklık sistemin,z olağanüstü güçkazanır,bağırsak floranız zararlı patojen lerden temizlenir,iltihabi,bakteriyel tüm hastalıklardan süratle,yanetkisiz,kalıcı olarak kurtulursunuz.İşte bu ve sayamadığım yüzlerce özelliklerinden dolayı Propolis yüzyılın mucizesidir.Başta Japonya olmak üzere,Çin, Avrupa ,Amerika gibi ülkelerde yıllardır Propolis in bu özellikleri bilinmektedir..Doğru ürün temini ve kullanımı konularında arayabilirsiniz..Kadir Onay Gsm& Whatsapp::::::::05324063215

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*